Preskocit navigáciu

Oslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojska


Oslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojska

             V dňoch 16. – 17. septembra 2019 sa v priestoroch Gemersko - malohontského práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany a na Námestí baníkov v Rožňave uskutočnila oslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojska. Pozvanie prijali veľvyslanci Veľkej Británie, Poľska, Maďarska a Českej republiky, zástupcovia Mestského zastupiteľstva mesta Rožňava, Mestskej polície a hasičského zboru a Mariánske sestry z Drienovca. Medzi pozvanými hosťami nechýbali profesionálni vojaci v aktívnej službe ako aj bývalí vojaci vo výslužbe slúžiaci v tejto odbornosti. Vojaci práporu rchbo stretli taktiež svojich bývalých kolegov, ktorí sa osláv zúčastnili.

            Dvojdňové oslavy sa niesli vo viacerých úrovniach. Duchovná úroveň bola dosiahnutá slávnostnou omšou 16. septembra 2019 o 17,00 hod v Katedrále nanebovzatia Panny Márie, ktorú celebrovali monsignore František Rábek biskup OSaOZ spoločne s JE biskupom Stanislavom Stolárikom. Primátor mesta Rožňava spoločne s veliteľom práporu zapálili vatru chemickej storočnice s kultúrnym programom, interaktívnymi chemickými aktivitami pre deti. O dobrú náladu sa postarali folklórne súbory Haviar, Dubina a Radzin. Nemohol chýbať už tradičný pravý vojenský guláš.

            Program sa v utorok 17. septembra 2019 začal nástupom čestných hostí v priestoroch práporu rchbo. Po krátkom príhovore veliteľa práporu rchbo podplukovníka Olivera Toderišku  a podplukovníka v.v. Ladislava Nagya, bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa, ktorú práporu venovali Vojenskí chemici a Únia priateľov vojenských chemikov.

Po presune čestných hostí na Námestie baníkov v Rožňave, vykonali príslušníci Armády ČR a práporu rchbo 1.mb OS SR, slávnostný nástup, na ktorom boli udelené čestné medaile a plakety. Vyvrcholením osláv bol pochod jednotiek práporu s defilé špeciálnej bojovej techniky. Po oficiálnej časti osláv si obyvatelia, návštevníci Rožňavy, ale aj bývalí vojaci, so záujmom prezreli statické a dynamické ukážky spôsobilostí práporu.

Na podujatí bol prítomný aj veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jindřich Joch, ktorý povedal, že sa jednalo o naozaj významnú udalosť nielen pre Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ale pre celé ozbrojené sily.

Chemické vojsko je pevnou súčasťou každých ozbrojených síl a jeho dôležitosť je stále potrebná. Jedine chemické vojsko má prostriedky na to, aby dokázalo ochrániť nielen vojakov, ale aj civilné obyvateľstvo. Chemické vojsko plní úlohy v medzinárodných štruktúrach, ale aj v medzinárodných organizáciách, v ktorých je Slovenská republika zapojená. Mesto Rožňava je samozrejme unikátne, keďže sa tu tento chemický prápor nachádza. Pôsobí v meste 15 rokov a vzťahy medzi mestom a útvarom sú veľmi dobré a som rád, že 100. výročie zriadenia plynovej služby a 70. výročie vytvorenia chemického vojska sme mohli osláviť medzi obyvateľmi mesta,“ povedal veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jindřich Joch.

            Veľké poďakovanie patrí samozrejme aj obyvateľom mesta Rožňava za ich účasť na oslave storočnice.


Oslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojskaOslava 100. výročia plynovej služby a 70. výročia chemického vojska

Autor: prrchbo , Foto: prrchbo - Dátum: 23.09.2019
Čítanosť: 5563
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share