Preskocit navigáciu

Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch


Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch

V priestoroch Výcvikového a testovacieho centra RCHBO (VTC) v Zemianskych Kostoľanoch v druhý marcový týždeň prebieha výcvik vyčlenenej čaty RCHBO rožňavského práporu pre použitie v rámci 12. mechanizovanej práporovej skupiny. Riadiaci zamestnania, ktorým je zástupca veliteľa 1. roty RCHBO nadporučík Peter Gál zdôrazňuje, že hlavným cieľom zamestnania je precvičiť základnú a nadstavbovú úroveň zručností. Zlepšiť si vedomosti a nadobudnúť potrebné zručnosti pri výcviku s náhradnými toxickými chemickými látkami.
Podľa veliteľa roty najskôr všetky spomínané úlohy musí zvládnuť jednotlivec. Počínajúc chemickým prieskumom, detekciou, dekontamináciou a následnou kontrolou. Pri tejto činnosti dohliadajú na nich skúsení inštruktori, ktorí sú hlavne veliteľmi družstiev. Následne v nadstavbovej úrovni výcviku ide už o zladenie jednotlivého prieskumného či dekontaminačného družstva. Chemici uskutočňujú buď peší prieskum, alebo pomocou vozidla BRDM. S jeho pomocou robia prieskum pochodovej osi. Na danom pracovisku chemici urobia odber vzorky, vyhodnotia ju, oznámia inštruktorovi o akú látku ide. Následne sú na pracovisku dekontaminácie dekontaminovaní.
Veliteľ roty oceňuje úlohu, ktorú pri zamestnaniach zohráva veliteľ čaty poručík Lukáš Solej a skúsení príslušníci jednotky, velitelia družstiev rotní Matúš Berko, Tomáš Sedlák, Zoltán Lipták a Kvetoslav Murín. Ale aj zástupca veliteľa družstva súpravy dekontaminácie osôb desiatnik František Brozman, členovia tímu RCHPS čatár Zsolt Barkas a desiatnik Norbert Schwartz, či desiatnik Milan Hricko a vojak Tomáš Suchý z dekontaminačnej linky.


Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych KostoľanochRožňavskí chemici cvičia v Zemianskych KostoľanochRožňavskí chemici cvičia v Zemianskych KostoľanochRožňavskí chemici cvičia v Zemianskych KostoľanochRožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 2Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 2Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 2Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 2Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 3Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 3Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 3Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 3Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 4Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 4Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 4Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 4Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 5Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 5Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 5Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 5Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 6Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 6Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 6Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 6Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 7Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 7Rožňavskí chemici cvičia v Zemianskych Kostoľanoch 7

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: autor - Dátum: 07.03.2018
Čítanosť: 9889
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share